American Crossroads Debate

 

I participated in a public debate this month at the American Center in Olomouc regarding immigration and diversity in the United States.

Summary by organizer Katerina Brezinova: “Před nabitým sálem Americké Centrum Olomouc při Univerzita Palackého Olomouc se včera debatovalo o klíčových tématech, před kterými stojí dnešní USA. Nachází se Amerika na křižovatce? Či je namístě mluvit o bariérách a plotech rozdělujících společnost? Další z diskusí Americké křižovatky – panelová diskuse se zúčastnily Markéta Riebová, Elizabeth Allyn Woock a Katerina Brezinova – amerikanistka, moderoval David Hrbek. Podívejte se na pár momentek z akce. S podporou U.S. Embassy Prague

“Yesterday, a packed hall of the American Center Olomouc at Palacký University Olomouc debated the key issues facing the USA today. Is America at a crossroads? Or is it appropriate to talk about barriers and fences dividing society? The next American Crossroads – panel discussion featured Markéta Riebová, Elizabeth Allyn Woock and Katerina Brezinova – American Studies, moderated by David Hrbek. Watch a few moments from the event. With the support of the U.S. Embassy Prague”

May be an image of 13 people, people standing, people sitting and indoor

(Photo Credit: Katerina Brezinova and the American Center at UPOL, 2023)

For more information about the American Center in Olomouc, visit: https://americancenter.upol.cz/

You can follow Dr. Katerina Brezinova here.

error: Please contact me directly if you would like image files.